Petr Stupka Český kulinář
Hledej:
Týdeník Recepty Poradna Lexikon Kontakt

ŠUMAVSKÁ BRAMBORAČKA

OBLÍBENÁ POLÉVKA S HOUBAMI A KRUPKAMI
během dopoledne levný pokrm střední
Tradiční polévka připravovaná v nejrůznějších obměnách. Někdy zahušťována jíškou, jindy bez zahuštění. Lze ji doplnit libovolnou sezónní zeleninou, připravit ji bez hub nebo jen se žampiony. Pro rychlejší přípravu můžete použít ječné vločky, které jsou rychle uvařené.
ŠUMAVSKÁ BRAMBORAČKA
recept na 10 porcí

Suroviny


brambory 500 g
kořenová zelenina 500 g
kapusta 100 g
cibule 150 g
pórek 100 g
houby čerstvé nebo 40g sušených hub 250 g
česnek 50 g
ječné krupky menší velikost (3) 100 g
ovesné vločky 60 g
sádlo případně olej 50 g
sůl 25 g
kmín drcený  
majoránka  
pepř černý  
libeček nebo celerová nať  
petrželová nať  

Variace a možnosti

Postup


1

Na polovině tuku opékejte nakrájenou cibuli a stejnoměrně krájenou kořenovou zeleninu. Přidejte drcený kmín a když se začnou opékat okraje zeleniny, přidejte pórek a předem krátce spařenou kapustu.

2

Vše zalijte vodou a ochuťte česnekem třeným se solí, natí libečku nebo celeru, přidejte oloupané a pokrájené brambory, případně i další zeleninu a vše zvolna vařte do změknutí. Asi 15 minut podle velikosti nakrájené zeleniny.

3

Čerstvé houby očistěte a nakrájejte na drobné kousky a na zbylém tuku je duste ve vlastní šťávě asi 15 minut. Poté je přidejte do polévky.

4

Pokud budete mít houby sušené, dejte je dopředu nejprve namočit do osolené vody a pak povařte, následně odvar sceďte do polévky a houby překrájejte a též dejte do polévky.

5

Zvlášť v hrnci či rendlíku si v osolené vodě uvařte krupky. Vody při vaření dejte jen tolik, aby krupky na konec vaření spojoval vlastně jen šlemovitý odvar.

6

Téměř hotovou bramboračku doplňte jemnými ovesnými vločkami, které ji během několika minut zahustí, přidejte uvařené krupky a na úplný závěr pak polévku dochuťte promnutou majoránkou, čerstvě mletým pepřem a posekanou petrželkou či pažitkou.
Partneři:
ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2023 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz. Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno. [6]