Petr Stupka Český kulinář
Hledej:
Týdeník Recepty Poradna Lexikon Kontakt

STAROČESKÝ MEDOVNÍK

SLAĎOUČKÝ POKLAD NAŠICH BABIČEK
na druhý den průměrná cena střední
Velmi populární moučník patří určitě mezi nejstarodávnější recepty, které se dodnes připravují. Tvrdé medové placky promazané obyčejným krémem a povidly se promění ve skvostný dezert.
STAROČESKÝ MEDOVNÍK
na solidní dort

Suroviny


cukr moučka na placky 250 g
máslo na placky 50 g
med včelí na placky 50 g
vejce na placky 1 ks
mouka pšeničná na placky - hladká 250 g
soda bikarbona na placky - 1 lžička 1
mléko na krém 250 ml
mouka pšeničná na krém - hladká 50 g
cukr krupice na krém 100 g
máslo na krém 100 g
povidla švestková na promazání 400 g
lískové oříšky na posypání 100 g
rum tuzemský 70 ml

Variace a možnosti

Postup


1

V kovové misce nebo kotlíku nejprve v horké vodní lázni šlehejte moučkový cukr s máslem a medem, hned přidejte ještě vejce. Když všechno vytvoří bílou hustou pěnu vmíchejte hladkou mouku do níž rozmíchejte 1 lžičku jedlé sody.

2

Vzniklé těsto se hned, ještě teplé, zpracovává na hodně pomoučněném válu z něho rozválejte placku. Z ní pak dortovým rávkem vykrojte kruh a ten dejte na plech s pečícím papírem a hned s ním do trouby. Ta musí být předem vyhřátá. Placka se peče krátce, do zlatova při 165 až 170 stupních. Upečené placky nechte rozložené zchladnout.

3

Tradiční krém je z moučné kaše a udělejte takto. Do čtvrtlitru studeného mléka vmíchejte dvě polévkové lžíce hladké mouky a 100 gramů pískového cukru a za stálého míchání uvaříte na kaši. Tu míchejte i po uvaření důkladně až do zchladnutí. To proto aby se na ní nevytvořil škraloup a v krému nebyly hrudky. Do kaše v pokojové teplotě postupně, po kouskách, zašlehejte změklé máslo.

4

Placky pokapejte trochu tuzemským rumem a pak střídavě natřete povidly a krémem. Krémem nakonec omažte celý dort a důkladně posypte sekanými oříšky. Ideální je nechat medovník do druhého dne proležet v chladu a teprve když tvrdé placky natáhnou vlhkost a změknou krájejte a neste na stůl.
Partneři:
ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2024 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz. Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno. [6]