Petr Stupka Český kulinář
Hledej:
Týdeník Recepty Poradna Lexikon Kontakt

CITRONOVÉ MĚSÍČKY

MALIČKÁ LAHŮDKA JAKO OD BABIČKY
do hodiny průměrná cena střední
Tradiční sladkost připravíte docela snadno a vedle citronové polevy můžete plát těsta potřít libovolnou jinak ochucenou, třeba malinovou, rumovou či smetanovou.
CITRONOVÉ MĚSÍČKY
na běžný plech

Suroviny


mouka pšeničná polohrubá 500 g
cukr krupice 250 g
cukr skořicový sáček 1 ks
máslo 250 g
vejce 6 ks
 
kakao 2 lžíce 25 g
cukr moučka na polevu 250 g
citronová šťáva 2 lžíce do polevy  
voda 2 lžíce - horká  

Variace a možnosti

Docela dobře můžete udělat kávovou variantu tohoto moučníku a to tak, že namísto kakaa zamícháte do mouky instantní kávu nebo karo. Těsto můžete přivonět vanilkou, mletým hřebíčkem nebo použít koření do perníku. Velmi zajímavá je také poleva s rumem a citronovou šťávou.

Postup


1

V míse šlehejte nejprve 150g cukru a žloutky. Potom přidejte skořicový cukr a rozpuštěné máslo.Vše vyšlehejte do hustější pěny. Do pevného sněhu ušlehaného z bílků zapracujte, zašlehejte 100g krupicového cukru. Když sníh ztuhne a bude se matně lesknout zamíchejte ho do žloutkového základu.

2

Do směsi pak vmíchejte postupně prosátou mouku promíchanou s kakaovým práškem. Vzniklé těsto vzápětí rozetřete na plech vyložený pečicím papírem (nebo vymazaný tukem a vysypaný moukou). Pečte při 170 - 180 stupních asi 15 minut. Upečený plát nechte vychladnout.

3

Prosátý moučkový cukr vyšlehejte spolu s s horkou vodou a citronovou šťávou. Tím vám vznikne cukrová, pomalu tekoucí poleva. Tu hned rozetřete na povrch plátu a nechte ji zatuhnout. Kulatým vykrajovátkem pak vykrájejte měsíčky.
Partneři:
ČESKÝ INTERNET s.r.o. © 2023 Marten & Louis, spol. s r.o., ČESKÝ INTERNET s.r.o., Kostelní 942/46, České Budějovice
Připomínky a návrhy zasílejte na info@ceskereality.cz. Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno. [6]